U manastiru Svetog Save u Libertvilu, u američkoj saveznoj državi Ilinois , u subotu 23. maja 2026.godine, uoči praznika Duhovi, biće održan Svenarodni sabor praćen tradicionalnim takmičenjem u kosidbi.
Reč je o humanitarnom događaju čiji je cilj prikupljanje sredstava za obnovu manastirskog konaka i izgradnju duhovno-kulturnog centra “Sveti Mardarije”.
Organizatori pozivaju vernike i srpsku zajednicu iz cele Severne Amerike da prisustvuju ovom značajnom okupljanju koje neguje tradiciju, srpsku kulturu i zajedništvo.
Manastir Svetog Save u Libertvilu predstavlja jedan od najvažnijih duhovnih i nacionalnih centara Srba u Severnoj Americi. Osnovan je 1932. godine zaslugom Svetog Mardarija Uskokovicmća i decenijama je bio sedište Srpske pravoslavne eparhije za SAD i Kanadu.
Poseban značaj ovog manastira potvrđuje i činjenica da je uvršten u Nacionalni registar istorijskih mesta SAD (National Register of Historic Places), zbog svog arhitektonskog, kulturnog i istorijskog značaja.
Očekuje se veliki broj posetilaca, a pored duhovnog programa i saborovanja, prisutni će imati priliku da uživaju u tradicionalnim srpskim običajima , druženju i kulturnom programu.
Piše: Andriana Bjedov

Zabranjeno je preuzimanje, kopiranje ili prenošenje teksta, dela teksta ili fotografija sa sajta srpskiugao.rs bez izričitog navođenja izvora i aktivnog linka ka originalnom tekstu na našem sajtu.
Svako kršenje ovog pravila biće smatrano povredom autorskih prava i biće prijavljeno u skladu sa zakonom.


